AktualnościPF RESTRUKTURYZACJE LIDEREM W BRANŻY!

7 czerwca, 2023

Firma PF Restrukturyzacje w roku 2022 odnotowała największą liczbę otwartych postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce, co czyni ją liderem wśród kancelarii działających na rynku restrukturyzacyjnym. O drodze do sukcesu oraz o budowaniu marki opowiada Łukasz Frączek, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny, wiceprezes zarządu PF Restrukturyzacje.

https://pfrestrukturyzacje.pl/wp-content/uploads/2023/06/pfrestrukturyzacje-fraczek.jpg

Jak to się stało, że tak młoda firma w przeciągu jednego roku stała się liderem?
Ł.F.: W 2022 roku nastąpił lawinowy przyrost ilości postępowań restrukturyzacyjnych otwieranych w Polsce. Wzrost zainteresowania postępowaniami sprawił, że doradcy restrukturyzacyjni mieli pełne ręce roboty. Nasza firma była przygotowana na taką sytuację, gdyż już wcześniej udało się nam wypracować dwie ważne rzeczy: zespół zaangażowanych specjalistów oraz zaufanie klienta. Dlatego też Firma PF Restrukturyzacje w minionym roku mogła otworzyć ponad 200 postępowań restrukturyzacyjnych. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach postępowań doszło do zawarcia układu, jednak w większości doprowadziliśmy do zawarcia układu, a następnie do jego zatwierdzenia.

Od kiedy PF Restrukturyzacje działa na rynku?

Nasza firma powstała w 2020 roku. W roku 2021 rozpoczęliśmy działalność skupiającą się na wykonywaniu funkcji nadzorcy układu, wtedy obowiązywały już przepisy o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Dla porównania powiem, że w roku 2021 otworzyliśmy około 50 postępowań, a kolejny rok przyniósł ich ponad 200. To pokazuje skalę wzrostu zainteresowania postępowaniami restrukturyzacyjnymi. Jak już wspomniałem, żeby prowadzić taką ilość postępowań potrzebni są specjaliści. Być może kogoś zaskoczę, jeśli powiem, że nasz zespół jest stosunkowo niewielki i liczy jedynie dziesięć osób. Są to zdolni, zaangażowani i świetnie zorganizowani prawnicy, dzięki którym udało nam się przeprowadzić taką liczbę postępowań.

Czyli sekret tkwi w dobrze dobranym zespole?

Tak, choć nie tylko. Ogromne znaczenie ma dobra organizacja pracy, wprowadzony system i wypracowane schematy. Tutaj dużą rolę odgrywa szefostwo, które nie tylko koordynuje pracę zespołu ale czuwa nad rzetelnością wykonywanych usług. Priorytetem w naszej firmie jest, by prowadzone przez nas postępowania były zgodne z przepisami oraz uwzględniały interes wierzycieli i interes dłużnika. Wkładamy sporo wysiłku, by nasze usługi były wykonane w sposób rzetelny. Z mojej obserwacji wynika, że nie wszystkie firmy podchodzą do spraw w taki sam sposób i wiele postępowań prowadzonych jest po macoszemu. Wiemy to od dłużników, którzy trafiają do nas od innych doradców i szukają pomocy. Wracając do zadanego pytania, muszę w tym miejscu jeszcze wspomnieć o podmiotach, z którymi współpracujemy, a dzięki którym pozyskujemy klientów. Są to firmy zajmujące się między innymi obsługą prawną dłużników, często polecają nas swoim klientom. Także na nasz sukces oprócz ambitnego zespołu, dobrej organizacji pracy, wpływ ma również system wypracowanych kontaktów.

Jakiego rodzaju postępowania restrukturyzacyjne prowadzicie?

Ł.F.: W PF Restrukturyzacje głownie prowadzimy postępowania o zatwierdzenie układu, stanowią one około 98% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Dzięki wprowadzonym w 2021 roku przepisom jest to najbardziej dostępne i praktyczne postępowanie. Można śmiało stwierdzić, że nasza firma specjalizuje się w tym postępowaniu, mamy w tym zakresie naprawdę duże doświadczenie. Wiemy doskonale jak działa system KRZ, poznaliśmy wszystkie jego niedoskonałości i wiemy jakie rozwiązania stosować. Kolejną kwestią jest orzecznictwo sądowe. Widzimy, że sądy orzekają bardzo różnie i w dwóch tożsamych sytuacjach sądy wydają różne opinie na przykład co do ważności glosowania wierzycieli. Ponieważ mamy ogromną praktykę w tym zakresie i przerobiliśmy mnóstwo postępowań, potrafimy już pewne sytuacje przewidzieć i z nimi sobie radzić. Myślę, że to ma ogromne znaczenie dla klienta, który chce zażegnać sytuację kryzysową.

Co na to konkurencja, czy czujecie jej oddech na plecach? Jak rozwija się rynek usług restrukturyzacyjnych w Polsce

Ł.F.: To bardzo dobre pytanie. W rozmowach kuluarowych mówi się, że dzisiejszy rynek restrukturyzacyjny przypomina dżunglę. Jest wielu chętnych, którzy chcą świadczyć tego typu usługi. Zdarzają się podmioty, które nawet nie mają uprawnień doradców restrukturyzacyjnych, co jest wymogiem do prowadzenia postępowań. O tego typu sytuacjach wiemy od klientów, którzy trafiają do nas zrażeni taką „pseudo działalnością”. Podmioty ściągają klientów, biorą pieniądze za otwarcie postępowania, a zupełnie nie mają do tego uprawnień, co w konsekwencji doprowadza do sytuacji, że klient płaci za usługę, która nie może być wykonana.

https://pfrestrukturyzacje.pl/wp-content/uploads/2023/06/pfrestrukturyzacje-liderem-w-branzy-2.jpg

To przecież nieuczciwie…

Ł.F. Niestety tak. Kolejną nieuczciwą praktyką są przypadki wielokrotnego pośrednictwa. Myślę, że dzisiejszy rynek restrukturyzacyjny można śmiało porównać do raczkującego w latach 90 kapitalizmu. Duże zapotrzebowanie na usługi restrukturyzacyjne sprawia, że łatwo pozyskać klienta roztaczając przed nim wizję pozbycia się lub znacznego zmniejszenia długów. W rzeczywistości nie jest to takie proste i niejednokrotnie są to obietnice przysłowiowych gruszek na wierzbie. Zdesperowany dłużnik chętnie zawierza takiej firmie, jednak jej obietnice są nierealne. Moim zdaniem potrzeba trochę czasu i rynek restrukturyzacyjny się unormuje, a nieuczciwi gracze zostaną wyeliminowani. Nie bez znaczenie jest świadomość ludzi i ich wiedza na temat czym jest restrukturyzacja, do czego służy i na co pozwala.

Miniony rok pana firma zakończyła sukcesem, jakie plany mają państwo na przyszłość?

Ł.F. Oczywiście chcemy nadal być liderem na rynku (uśmiech). A tak całkiem poważnie, mamy duże ambicje i stawiamy przed sobą jasne cele. Przede wszystkim chcemy usprawnić pracę. Praktyka pokazuje, że wiele elementów naszej pracy jest powtarzalna. Zaczynając od czynności otwarcia postępowania, przez zawiadomienia do wierzycieli, po wnioski o zatwierdzenie układu i sprawozdania nadzorcy układu, wszystkie te elementy zawierają pewien schemat i uważam, że można je zautomatyzować. Oczywiście są obszary naszej pracy, w których nie da się zastąpić człowieka, a czynnik ludzki ma w nich największe znaczenie. Chcemy, by nasz zespół mógł w pełni skupić się na takich elementach procesu jak negocjacje z wierzycielami, opracowywanie propozycji układowych i wiele innych, pozostawiając pewną część procesu zautomatyzowanemu systemowi. Jest to duże i innowacyjne wyzwanie ale wierzę, że nam się to uda. To wielka szansa, żeby usprawnić naszą pracę i odciążyć cały zespół, bo widzę, że naprawdę pracujemy wiele godzin. Wierzę, że przy wsparciu odpowiedniego oprogramowania jesteśmy w stanie zrobić to samo dobrze, rzetelnie, a jednocześnie sprawnie i szybko.

PF Restrukturyzacje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością KRS 000778537

Copyright © PFRestrukturyzacje

Wspieramy

https://pfrestrukturyzacje.pl/wp-content/uploads/2023/01/uks-osemka-tarnowskie-gory-160x160.png
https://pfrestrukturyzacje.pl/wp-content/uploads/2023/01/aspr-logo-white-160x160.png
https://pfrestrukturyzacje.pl/wp-content/uploads/2023/02/akademia-szachowa-gliwice-1-1-160x160.png