W ostatnim artykule opublikowanym na łamach prawo.pl, Jacek Pietrzela – radca prawny, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PF Restrukturyzacje oraz Artur Ostrowski – aplikant radcowski, analizują przepisy dotyczące postępowania o zatwierdzenie układu. Autorzy zwracają uwagę na niedoskonałości legislacyjne, które blokują skuteczność tego narzędzia restrukturyzacyjnego.
Ich zdaniem postępowanie o zatwierdzenie układu, mimo że stanowi efektywne narzędzie dla firm zagrożonych niewypłacalnością, z uwagi na niejasne i niedoskonale przepisy, trwa dłużej niż powinno, co utrudnienia restrukturyzację, i może mieć poważne konsekwencje dla przedsiębiorstw.
Autorzy szczegółowo omawiają potrzebę zmian legislacyjnych, które pozwolą na skuteczniejszą realizację celów restrukturyzacyjnych i podkreślają, że mimo istnienia mechanizmów takich jak ogłoszenie w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ), które ma chronić przedsiębiorstwa przed egzekucjami, przepisy nie zawsze wspierają dłużników w sposób efektywny.
„Obecne przepisy często wprowadzają przedsiębiorstwa w sytuacje, które zamiast wspierać restrukturyzację, komplikują ją i wydłużają czas potrzebny na osiągnięcie stabilności finansowej. Konieczne jest wprowadzenie bardziej precyzyjnych regulacji” – mówi Jacek Pietrzela, radca prawny, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PF Restrukturyzacje. „Jako praktycy, widzimy potrzebę, aby ustawodawca dostosował przepisy do rzeczywistych potrzeb rynku. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o prawdziwej skuteczności narzędzi restrukturyzacyjnych, które powinny wspierać przedsiębiorstwa w trudnych czasach”.
Zachęcamy do lektury artykułu, a także do zapoznania się z pełnym zakresem naszego wsparcia w obszarze restrukturyzacji i upadłości.