Na stronach MGBI dostępny jest „Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w przemyśle. Raport 2024”, z eksperckim komentarzem Jacka Pietrzeli, radcy prawnego, kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego i prezesa PF Restrukturyzacje.
Raport koncentruje się na analizie trendów upadłości i restrukturyzacji, bada przyczyny ekonomicznych trudności, od wzrostu kosztów operacyjnych po zwiększoną konkurencję na rynkach międzynarodowych. Autorzy przedstawiają, jak przedsiębiorstwa przemysłowe dostosowują się do tych wyzwań, unikając upadłości i wykorzystując dostępne narzędzia prawne i restrukturyzacyjne.
Jacek Pietrzela wymienia przykłady firm takich jak huta stali Liberty Częstochowa i Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem, które musiały zmierzyć się z kryzysowymi sytuacjami. „Wzrost liczby restrukturyzacji w 2023 r. pokazuje, jak firmy przemysłowe próbują przystosować się do trudnych warunków ekonomicznych, starając się unikać ryzyka upadłości. To dowód na to, że branża coraz lepiej radzi sobie z zarządzaniem kryzysowym i dostosowywaniem się do zmian” mówi Jacek Pietrzela. Podkreśla również, że mimo pewnych pozytywnych zmian, przyszłość przemysłu wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami. „Należy się spodziewać dalszego wzrostu liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w branży przemysłowej. Brać pod uwagę również należy problemy ekonomiczne największych przedsiębiorstw z poszczególnych branż, co zawsze negatywnie wpływa na otoczenie biznesowe, w tym na inne przedsiębiorstwa skupione wokół dużego podmiotu”.
W 2023 r. PF Restrukturyzacje była drugim najbardziej aktywnym doradcą restrukturyzacyjnym, jeśli chodzi o liczbę otwartych postępowań restrukturyzacyjnych wobec przedsiębiorstw z branży przemysłowej.
Link do pełnej wersji raportu „Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w przemyśle. Raport 2024” – zapraszamy do lektury! Zachęcamy również do zapoznania się z naszym wsparciem w obszarze upadłości i restrukturyzacji.